logo

reklam
12 Kasım 2013

Chp Üsküdar ilçe başkanı Mustafa Çetinkaya ile Söyleşi

Mustafa ÇetinkayaCHP ilçe Başkanı Mustafa ÇETİNKAYA ile tüm şeffaflığıyla CHP’yi, Üsküdar’ı ve Gündemi sizler için konuştuk…

Yürüdüğümüz hayat yolunda asla yalnız değiliz. Ya elimizi tutacak biri ya da elinin tarafımızdan tutulmasını bekleyen biri vardır. Yeter ki kalbimizi ruhumuzu temiz tutalım. Sevgili dostum Gökhan Kanca’nın oğlu ile ilgili bir olayı anlatınca önce çok güldüm sonra çok düşündüm. O küçük yaşta ki çocuğun dudağından dökülen o müthiş cümleye alkış tuttum. Gökhan Bey, eşi Özlem hanım, kızı Dila Naz ve oğlu Yiğit Ali ile birlikte her akşam yatmadan Allah c.c ye verdiği nimetler için şükreden ve dua eden nadir ailelerden biri.  

Röportaj: Engin Gülbahar

Yine bir gece hep birlikte Allah c.c yeşükrettikten sonra birlikte dua etmeye başlarlar.Dua bitiminde Gökhan Bey oğluna sen ne dua ettin diye sorar.Yiğit önce duraklar yaptığı duayı unutmuştur. Gökhan beyin ısrarıyla Yiğit cevap verir. ’ Allahım babamın arabası bozuldu senin arabanı ödünç alabilirmiyiz.’ diye cevap verir. Gökhan Bey ve aileside benim duyduğum anda attığım kahkahayı atar. Bir çocuğun gözünden hayata bakmaktır bu. Keşke onlar gibi saf ve temiz olabilsek onlar kadar yaradana yakın olabilsek. Bu topraklar üzerinde maalesef bir türlü huzuru bulamadık. Bir gün önce alkışlarla karşıladığımız bir insanı ertesi gün yuhaladık. Ve yargılamadan önce astık. Coğrafyamızda birçok masum değerlerimiz sırf siyasi ve dini ihtiraslar uğruna katledildi. Yakın zamanda yaşanan Menderes ve arkadaşlarının idamıda bunlardandır. Gezisinde mahşeri kalabalıklara hitap eden Menderes 3 gün sonra darbe sonucunda o kalabalık tarafından yuhalanır ve asılması istenir. Bugün ideolojik idam olarak gösterilmeye çalışılan idamın geri planında idama karşı çıkan büyük bir mücadele veren İsmet İnönü’nün çabaları görmezlikten gelinmektedir. Hatta İsmet İnönü bu konuda suçlanmaktadır. Oysa idamı gerçekleştiren subay idamın İnönü tarafından büyük mücadeleler sonucunda iptal edildiğini kendisine tebliği edilmesine rağmen infazı gerçekleştirdiklerini bundan dolayı büyük bir vicdan azabı içinde yaşadığını itiraf edecektir. Sırf ideolojik çıkarlarımız uğruna ülkemiz birçok bilinmezin içinde ve bizler acabaların içinde yaşıyoruz. Yarını bilmeden yarını tahmin edemeden. Çünkü biz hayata kendi gözlerimizle bakıyoruz. Güç ve iktidarla. Oysa çocuklar kendi gözleriyle bakıyor dünyaya ya sevgiyle. Her 23 Nisan da çocuklarımız oturdukları makamlarda verdikleri mesajlar küçük dünyanın büyük hayalleridir. Bir gün olsa o mesajlarla huzur buluruz. Ertesi gün büyükler oturduğunda huzurun yerinde huzursuzluk, sevginin olduğu yerde ihtiras kibir vardır.

E.G- Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim. CHP olarak Üsküdar da güzel çalışmalar yapıyorsunuz, aktiviteler de görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk İlke ve İnkılâplarına ne kadar bağlı? Son yıllarda iktidar partisinin söylemlerine yakın söylemler duyuyoruz.  

Mustafa Çetinkaya: İktidar partisi ile CHP’ nin Atatürk e bakışını aynı değerlerle karşılaştırmak son derece yanlıştır. Şimdi CHP Atatürk’ ündür. Bu partiyi kuran kurucu liderimizdir. Mustafa Kemal yolumuzu aydınlatan ışıktır. Yalnız üzülerek söyleyeyim isim önlerinde Prof. Dr.,Akademisyen unvanı olanlar Mustafa Kemal Atatürk bugünün şartlarıyla değerlendirmektedir. Her olayı döneminde değerlendirirseniz ayrı bir sonuca ulaşırsınız, günümüz koşullarında değerlendirirseniz başka bir sonuca ulaşırsınız. Yıl 1920 Dünyayı bir gözünüzün önüne getirin; o günün Türkiye sinide gözünüzün önüne getirin, yani Türkiye’ nin daha doğrusu Osmanlı’ nın 1808 yılından başlayarak Batı tarafından Batı topraklarından çıkamıyor, nitekim 1909 başlarında dünya bölüşülmeye çalışılıyor, hedef yine Türkiye. Çanakkale de Mustafa Kemal ile beraber bir sürü değer var, ama bir Mustafa Kemal i yaratan bir savaş var. Dünyanın bugünkü mevcut durumunu belirlemekle beraber bizim içinde bir Mustafa Kemal in doğuşunu belirleyen bir savaş tır. Şimdi Mustafa Kemal Askeri Liseden bu yana cephe cephe koşar. O Batıyı da Doğuyu da çok iyi biliyor.Bir tarafta Faşizm bir tarafta da Komünizm ama Mustafa Kemal her zaman her daim demokrasiden yana.

E.G- Batılılaşma derken hep Batı hayranlığı anlaşılıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz.

Mustafa Çetinkaya : Yurtta sulh cihanda sulh! Allah aşkına şu yurdumuzun Dünya ile ilişkisini bir sorgulayalım. Bugün Türkiye savaş ta felan değil Suriye de savaş var, ama savaş Türkiye’nin içinde ; şimdi biz M. Kemal’den vazgeçebilir miyiz? M. Kemal, fen, ilim, çağdaş uygarlık diyor,Öyle batılılaşma demiyor.Biz batı derken Avrupa kıtasından bahsetmiyoruz. Çağdaş uygarlıktan bahsediyoruz.Şunu da üzülerek söylemek istiyorum; M. Kemal’ e verilen zarar M. Kemal miş gibi davrananlarındır.Gerekirse kendi özeleştirimi yaparım bizim M. Kemal ile bir derdimiz yok, O bizim yol ışığımızdır. Onun kurduğu Cumhuriyeti Demokrasiyle taçlandırmaya gayret ediyoruz.

E.G- Atatürk’ ü tartışmak zaten Atatürk’ü konuşmak ta yanlış bir durumdur. Atatürk’ü eleştirmeye de kimsenin hakkı yoktur. Ben 10 Kasım ile ilgili bir yazım da Osmanlı sultanlarına verilen haremlerden bahsettim. Atatürk’ün yalnızlığı kendisiydi yalnız geldi yalnız gitti.

Mustafa Çetinkaya : Tarih övülmek ve dövülmek için yazılmamıştır.Tarih ders almak için yazılmıştır. Dönemine göre değerlendirilir ve eğer size bir ders veriyorsa hani bir söz vardır derler ya ‘’ tarih tekerrürden ibarettir. ‘’ tarih anlaşılmış olsa tekerrür etmez ileriye hamle eder.

E.G- Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı olan bu ülkede CHP’nin en az %20 oyu vardır. Halkın merak Mustafa Çetinkayaettiği CHP bunun neresindedir.

Mustafa Çetinkaya : Bu ülkede AKP iktidarı var ve gün geçtikçe de AKP lileştirme devam ediyor. AKP lileştirmeye çalıştıkları bir belediyecilik anlayışı var. Örneğin İl Başkanı aynı zamanda vali, işte görün olsa dükkân sizin.

E.G- İlçe Başkanı olarak Üsküdar’daki okullar da Atatürk ile ilgili çalışmalar yapıyor musunuz?

 Mustafa Çetinkaya- Engin bey siz benimle dalga mı geçiyorsunuz?Kaymakamlığın önüne çelenk koydurmuyorlar.Hangi çalışmadan bahsediyorsunuz? Hani bayramları halka kutlatacaklardı ya hipodromlardan çıkartacaklardı ya ne gereği var.19 Mayıs ta spor başkanı veya müdürü çelenk koysun yeter. Atatürk beşer ilah değil bu ülkenin kurucusu ve bu günleri yaşıyorsak onun sayesin de yaşıyoruz. Bize düşen onun bize bıraktığı bu vatanı daha ileri daha ileriye götürmektir. Bunları yaparken önümüze engeller çıkıyor. Belki burada Atatürkçü cenah (taraf ) cenah ki bizim dayımız olmak üzere seçim zamanı Bodrum da tatil yaparken AKP liler işlerini güçlerini bırakıp oy kullanıyorlardı işte biz daha güçlü olmak istiyorsak Atatürk ‘ün partisine sahip çıkmalıyız. Şimdi okullar da Atatürk ile ilgili çalışmalar yapılıyor mu diye sordunuz. bunun muhatabı MEB Bakanlığıdır.

 E.G- Halkın merak ettiği sorulardan birisi de belediye seçimlerin de partilere dağıtılan rant paylarında CHP‘nin neden hiç sesi çıkmıyor?  

Mustafa Çetinkaya :  Özellikle İstanbul ve büyük kentler de rant pazarı var bu kime, nereye gider bilmiyoruz. Bize gelmiyor.

 E.G- Halk diyor ki ,CHP ‘nin İstanbul belediyeciğin de neden hiç sesi çıkmıyor?

 Mustafa Çetinkaya : Bu devletin Başmüfettişleri var, belediyeleri inciğini boncuğunu araştırdılar. Allah ‘a çok şükür baskın yemeyen belediyelerimiz kalmadı. Ama çok şükür ki ceza alan bir belediyemiz de yok. Modern bir belediyecilik anlayışı olan Elazığ Belediye Başkanımız nerede bunu AKP’lilere sorun.Modern bir belediyeci Yılmaz Büyükelçen gibi başkanımızın belediyesi basıldı. Amaç farklı, bunu her yerde yaptılar Balyozla, Ergenekon ile yaptılar. Önce değersizleştirdiler sonra çökerttiler.

 E.G- CHP Üsküdar ilçe başkanı olarak Üsküdar Belediyesinin yaptığı çalışmaları nasıl buluyorsunuz ?  

Mustafa Çetinkaya : Şimdi kaymakamlığın önünde ki caddeden Üsküdar sahile doğru yürüyün caddenin her iki yanında insanların aileleri ile yemek yiyebileceği vakit geçirebileceği modern bir işletme var mı? Gençlerin bir arada vakit geçirebileceği mekanlar var mı? İnsanların dışarıdan bu semte araçlarıyla gelip park edebilecekleri bir yer var mı? Belediyecilik sadece yol , park yapıp, çöpleri temizlemek değildir. Üsküdar tarih kokan bir yer. Sene de kaç yabancı turist geliyor? Esnaf kazanabiliyor mu? Önemli olan bu soruların cevaplarını bulabilmektir.    

Etiketler: » »
Share
post_views_cqdse Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.