Yükselen İstanbul Gazetesi

İki Suyun Bir Araya Geldiği Ancak Karışmadığı Yer: Alaska Körfezi

Büyük Okyanus’un kuzey doğusunda yer alan Alaska Körfezi’nde, tuzlu su ve tatlı suyun buluştuğu bölge görenleri büyülüyor. Körfezdeki noktada buzul sularıyla okyanus suyunun birbirine karışmadığı iddia edilse de işin aslı öyle değil… 1 Alaska Körfezi, Büyük Okyanus’un kuzey doğusunda yer alıyor. Sadece Alaska’nın değil, Kanada’nın da kıyısının bulunduğu Alaska Körfezi’nde, iki suyun bir araya geldiği […]

İki Suyun Bir Araya Geldiği Ancak Karışmadığı Yer: Alaska Körfezi
02 Ağustos 2018 - 17:19 'de eklendi.

Büyük Okyanus’un kuzey doğusunda yer alan Alaska Körfezi’nde, tuzlu su ve tatlı suyun buluştuğu bölge görenleri büyülüyor. Körfezdeki noktada buzul sularıyla okyanus suyunun birbirine karışmadığı iddia edilse de işin aslı öyle değil…

1
Alaska Körfezi, Büyük Okyanus’un kuzey doğusunda yer alıyor. Sadece Alaska’nın değil, Kanada’nın da kıyısının bulunduğu Alaska Körfezi’nde, iki suyun bir araya geldiği ancak karışmadığı iddia ediliyor.
2
Peki iki su gerçekten karışmıyor mu? İşin aslına bakılırsa Dünya üzerindeki su kütlelerinin tamamı birbiriyle karışmak zorunda.
3
Dünya üzerindeki nehirler, okyanuslar veya denizler, içlerindeki mineral ve içerik farklılıkları nedeniyle farklı renklerde görünüyor.
4
Alaska Körfezi’nde okyanus ve buzul sularının birleştiği nokta içerik farklılıkları nedeniyle ayrışmış gözüküyor.
5
Aslında tüm su kütleleri aslında birbiriyle karışıyor. Sadece tamamen karışmaları biraz zaman alıyor. Bir süre sonra suyun tortu oranına göre görüntü yok oluyor.

6
Ayrıca uzmanlar bu sınırların statik olmadığını ve değişebileceğini belirtiyor.
7
8
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER