logo

reklam

MURAT KAPAN İLE SEÇİM ANALİZİ…


344154-3-4-a16b0

 

 

 

 

 

 

 

 

Her seçim sonucunda Genel Başkan mı değiştirelim?

10 – Ağustos seçimleri bir çok özelliğiyle siyasi tarihimizde uzun zaman konuşulacağa benziyor.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla belirlendi.

CHP Genel Başkanı Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU MKAPANuzun, dikkatli ve titiz araştırmalar sonucunda Türkiye’yi kucaklayacak, ayrıştırmacılıktan uzak, uzlaştırıcı bir aday önermiş, 14 siyasi partide bu adaya destek vermişlerdir. Sadece partimiz CHP‘nin adayı değil tüm Türkiye’nin adayıdır.

“İHSANOĞLU, uluslararası alanda yalnızlaşan Türkiye’nin kapılarını dış dünyaya açabilecek bir aday” olarak karşımıza gelmiştir.

Bir başka açıdan baktığımızda ise 14 değişik siyasi partinin buluşması da aslında başlı başına bir başarıdır.

Sağcı, Solcu, Muhafazakâr, Demokrat 14 partinin ortak fikirde buluşması bir bakıma siyasi uzlaşı ve Ülke barışı için uzun zamandır özlediğimiz bir tablodur. Birbirlerinden bu kadar uzak partilerin daha önce böylesine bir olayda birleşmesine tarih tanık olmamıştır. Bu bir başlangıçtır ve CHP Genel Başkanı sayın Kemal KILIÇDAROĞLU çıkardığı bu ADAY ile bunu başarmıştır.

Tarlada izi olmayanların bugün harmanda koşuşturmaları ibretliktir.

Değerli Dostlarım

Birbirimizin elini sıkıca tutmaktan, omuz omuza durmaktan, kendimize inanmaktan hiç vazgeçmeyelim.

Biz, umudumuzla, inancımızla, kararlılığımızla bugünlere geldik.

Bugün ve yarın, yaşadığımız her an aydınlık yarınlar çağdaş bir gelecek içindir.

Cumhuriyete ve partimize verdiğiniz desteğinizle daha güzel günler göreceğimizi unutmayalım.

Anlamlı bir söz var hani;

Bu Ülke düşerse dara, yürekli bir KEMAL çıkar ortaya.

İşte  Mustafa Kemal ATATÜRK.

İşte  Kemal KILIÇDAROĞLU.
Yapılan bu seçimler adaylar arasındaki adeletsiz kampanya sistemiyle de seçim tarihimizde bir ilke imza atmıştır. Konuşulması, tartışılması gereken bunlarken  partimiz içerisinde hesaplaşmaya gidilmekistenmesi yanlıştır.

AKP iç hesaplaşması sanki ganimet paylaşılması gibi ve burada çıkan ya da çıkacak tartışmalar başlamışken biz CHP’liler olarak onlardan önce davranmaya başladık gibi.

Her seçim sonucunda Genel Başkan mı değiştirelim?

Şimdi de yine aynı şekilde AKP’nin içinde Erdoğan ile Gül arasındaki oluşan büyük çatlağı gölgelemek için bu tartışmalara zemin hazırlanıyor.

Genel başkan çatı adayın ismini açıkladığında da gene bazı isimler eleştirilerine hemen başlamış ve kendi adaylarını çıkaracaklarını söylemişlerdir, ama nihayetinde bu hareket yeterli imza bulamadığından, söylemden öteye geçememiştir.

Fakat parti içerisinde bir kafa karışıklığına ve motivasyon bozulmasına vesile olmuştur,  şimdi partimize bir katkısı oldu mu hayır, neyi oldu tabiî ki zararı.

Aday açıklandı tepki, çalışmalar başladı tepki, seçimler bitti hemen tepki.

Bu performanslarını birazda AKP’ye karşı verseler ya, seçimlerde daha fazla oy alsa partimiz olmaz mı?

Eleştiriler ulu orta basın yolu ile değil partinin gerekli kurullarında ve vakti zamanında yapılsa daha iyi olmaz mı?

CHP ve onun Genel Başkanını haksız yere yıpratmak doğrumudur?

CHP kendi siyasi beklentilerini öne alarak siyaset yapma tarzına asla izin vermemelidir.

Basın açıklamasıyla Genel Başkanı istifaya davet etmeyi  ve  devamında partiye kurultay çağrısı yapılmasını da  doğru bulmuyorum.

CHP tüzüğünde her şey apaçık yazılı seçimler nasıl olur, kurultay nasıl toplanır, o zaman çok istiyorsanız delegeye gidersiniz yeterli imzaları alır ve kurultayı toplarsınız.

Ama bu basın toplantısı yoluyla ulu orta partiyi, genel başkanı tartışmakla olmaz.

Genel başkanı o açıklamaları ve eleştirileri yapanlar değil CHP’nin 1164 kurultay delegesinin oyları oraya getirmiştir. Yapılması gereken sürekli eleştirmek değil biraz da destek vermek olmalıdır.

Bugünden sonra da partililik bilinciyle daha aydınlık bir Türkiye umuduyla çalışmaya devam etmeliyiz. Her türlü tartışmanın partimizin yetkili kurullarında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyetin, Cumhuriyet Halk Partisinin ve Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun yanında olduğumu kamuoyunun bilgisine sunarım.

Saygılarımla

Murat KAPAN

Share
17590 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.