logo

reklam

Türkiye Bir Mozaik ve Sende Bu Mozaiğin Bir Parçasısın!

Aslıhan Yükselen Ülke karışık herkes herkese öfkeli… Nere (ye) ? Kime git diyorsun arkadaş ! Kürde mi, Ermeniye mi, Yahudiye mi, Süryaniye mi, Rum a, Laz a, Çerkeze, Romana mı ? Bu ülkeyi Kıymetli yapan içinde bulunan insanlar dır. Bizim Ülkemiz Kültür Mozayiği diyorsun ya, Övünerek.. Hah! Hep Öyle De ! .. Terör örgütü yüzünden, biranda alevlenip, sokaklara düşme, Müslümanım, Milliyetçiyim ayağına yatma, provakasyona inanma, İnsanları Dilinden, Dininden, Irkın dolayı yargılama… Çünkü Gün gelir, Kim olduğunu, ne olduğunu, nerden geldiğini, nerde olduğunu Kendine sormak zorunda kalırsın !
Eğer düşüncelerinde ısrarcıysan O zaman kendini bir fanusa kapat ve orada yaşa… Hiç gezme, hiç yemek yeme, hiç giyinme- alışveriş yapma, Eski Türk filmlerini izleme, Yeşilçam’ı yoksay, Dizi leri izleme, Patlamış mısır dahi yeme.. Müzik dinleme, Misafirlerini gezdirme, Tarihinle övünüp Mimari yapılara hayranlıkla bakma.. Yani Sen Hiç bişey yapma !
Bu Ülke bir Kültür Mozayiği ve Bu Mozayiği kıymetli yapanda içinde yaşayan insanlar.
Çiğköfteyi yiyorsun, Lahmacunsuz bir hayat düşünemiyorsun, İçli köfte zahmetli diye yapmıyor ama para verip mutlaka alıyorsun, Ekşili-acılı-sarımsaklı kuru patlıcan dolmasına bayılıyorsun, her taraf kebapcı dolu ve sen mutlaka bir kebapçıda oturup karnını doyuruyorsun.. en Güzel Gümüş Takıları alıyor, Şahmeranlı figürleri sevdiklerine hediye ediyor, herçeşit baharatını sipariş ediyor, gezilecek yerleri geziyor, çeyizlik eşyaların en güzelini alıyorsun…Güneydoğuyu işine geldiğinde övünüyorsun ama Kürt leri sevmiyorsun, Sevme ! kızını oğlunu evlendirmezsin olur biter.. Ama şunu unutma! Gün gelir Kızın Oğlun bir Kürt’le evlenir, Haberin olmaz…
Bir Süryaninin Dostluğunu kazanıyor, kendi dostlarından daha iyi olduğunu söylüyor, Süryani Şarabını İçiyorsun ama Güneydoğulu diye düşman oluyorsun..

Çingeneleri, Romanları Sevmiyorsun, Ama Sulukule, Tarla başı deyince İstanbulun bir parçası olmasıyla övünüyorsun…
Karadenizli olmaktan gurur duyup, sonra biz laz, değiliz, Rum Değiliz, özbe öz Türküz diye işin içinden sıyrılıyorsun, Ama Sümela Manastırı övünç kaynağın oluyor…
Anadoluluğunla övünüyorsun, Hiç Kapadokya’ya gittinmi? Peri Bacalarının içi İsa’nın resimleriyle doludur, Döneme ait mezarlar vardır.. yeraltı mağaraları, Büyüklü, Küçüklü kiliseleri ile ünlüdür, Avanos çömleğiyle, Nevşehir üzümü ve şarabı ile meşhurdur, Ve En önemlisi Kapadokya bölgesi İncilde geçen ilk 7 Kiliseden, topluluktan biridir…
Egeye gidiyorsun, Antik kentlerini dolaşıyorsun. Smyrina (İzmir),Efes, Tiyatira,Bergama, Fledelfiya,Sart, Laodikya. (İncilde geçen ve Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerdir.) Antik tiyatroya, harabelere hayranlıkla bakıp fotoğraflar çekiyorsun. Meryem Anayı ziyaret Ediyorsun. Mum yakıp Dileklerde bulunuyorsun, Ama İş Siyasete gelince bir anda Aslan kesilip, Milliyetçi duygularla Ege lileri Sevmiyor onları Türk olmamakla suçluyorsun Öyle mi ?
Ermeniler aslında iyi insanlar diyorsun, Büyüklerinin anlattığı anılarda hep bir Ermeni komşu vardır, hayranlıkla dinliyorsun.. Dürüst insanlar olduğunu kabul ediyor, Sanata ve zanaate ne kadar önem verdiklerini takdir ediyorsun, Giydiğin kıyafetin, beğendiğin bir kumaşın, Taktığın bir Gümüş takının, bir Ermeni’nin elinden çıktığını, En sevdiğin en özel bir kolyenin bir Ermeni’nin Göz nuru olduğunu görmezden geliyorsun.

Çocukluğundaki; Masalcı teyzeyi, Hababamın Hafize Anası Adile Naşit’i, Sinemanın tonton Amcası Nubar Terziyan’ı, Komedi filmlerinin vazgeçilmezi Sami Hazinses’i (Samuel Agop Aluçyan), Sinemanın sert-kötü Adamı Kenan Pars’ı ( Kirkor Cezveciyan), Vahi Öz’ü (Vahi Ozinyan), Yeşilçamın kötü adamı Ahmet Danyal Topatan’ı, Türk Tiyatrosunun Baba lakaplı sanatçısı Selim Naşit’i ( Adile Naşit’in Abisi), Türk Opera ve Tiyatro Sanatçısı Cem Karaca’nın Annesi,Toto Karacay’ı (İrma Felegyan), Müzisyen Onno Tunç’u (Ohannes Tunçboyacıyan), Garo Mafyan’ı, Arto Tunçboyacıyan’ı, Hayko Cepkin’i … ve daha sayamadığım bir çok sanatçıyı yok sayıyorsun öylemi !!!
Şimdi Dahada geriye Osmanlıya gidelim.
Krikor Ağaton: Osmanlı Devletinde Eğitimci, Yönetici, Osmanlı Devletinde Nazırlık (Bakanlık) mevkiine getirilen ilk Gayrimüslim.
Güllü Agop (Agop Vartovyan): Türk Tiyatrosunun Kurucusu, Sarayın desteklediği, Türkçe Oyunlar oynanmasına öncelik sağlamış Tiyatrocu. Aleksan Ağa: Tanburi. Ve daha niceleri…

İstanbul’u Mimari özellikleriyle İstanbul Yapan Kayserili Ünlü Mimar Ailesi, Balyan Ailesi
Balyan Ailesinin Yaptığı Eserler:
Dolma Bahçe Sarayı, Dolma Bahçe Saat Kulesi, Bezmi Alem Valide Sultan Camii (Dolma Bahçe Camii), Feriye Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Ortaköy Camisi, Çırağan Sarayı, Esma Sultan Yalısı, Akaretler Sıra Evleri, Kuleli Askeri Lisesi, Selimiye Kışlası, Beyazıt Kulesi, Nusretiye Camisi, Küçüksu Kasrı, Ihlamur Kasrı, Adile Sultan Kasrı, Pertevniyal Valide Sultan Camisi, Çifte Saraylar ( Cemile Sultan Sarayı ile Münire Sultan Sarayı)… Ve daha Bir çok sayamadığımız eserler…
Yani hepimizin bir arada yaşadığı bu toplumu, bu insanları, bu toprakları, yok sayıp, ”Biz” diyebiliyorsun. Biz derken sen Neyi kastediyorsun? Seni Sen Yapan, Aslında Tüm Bu Saydıklarımdır. Gözler senin Ülkenin Üzerindeyken, Seni Bölmeye Parçalamaya Yok edip Dağıtmaya çalışırlarken, Sen ”İçerdeki Düşmanı Ben Oynayayım” mı diyorsun Yani..
Unutmayalım, Türkiye Bir Mozayik, Bir Puzzle ve Bizde bu Puzzle’ın parçalarıyız..
Sevgiyle Kalın…

Share
18357 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.