logo

reklam

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKAN A.ADAYI AV.HİLMİ TÜRKMEN

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKAN A.ADAYI AV. HİLMİ TÜRKMEN İLE ÜSKÜDAR’I VE SİYASET’İ SİZLER İÇİN KONUŞTUK.

-Av. Hilmi Türkmen Kimdir sizi biraz tanıyabilirmiyiz.

1998-2004 yılları zamanında Üsküdar da Serbest Av. yaptım.

-Kaç yıldır Üsküdar da ikamet ediyorsunuz?

1990 yılında Üsküdar ‘a geldim ve 1990 yılından beri Üsküdar ilçesinde ikamet etmekteyim.

Röportaj: Halil İbrahim Göçmen – Engin Gülbahar

-Siyasete nasıl girdiniz?

Siyasete 1995 yılından beri aktif olarak görev aldım. Refah partisin Kiraztepe mahalleri temsilciliğinden başladım. Refah partisi kapatıldıktan sonra kurulan fazilet partisinin ilçe yönetiminde görev aldım. Fazilet partisi kapatıldıkta sonra Ak Parti’ye 2002 yılında katıldım.2004 yılları arasında ilçe başkan yardımcılığı yaptım. Teşkilatlardan sorumlu olarak görev aldım.2004 yılında partideki görevimden ayrılarak Üsküdar belediye Meclis üyeliği ve Belediye Başkan yardımcılığı yaptım. Halen bu görevlerimi yürütmekteyim.1990 yılından beri siyasetin içindeyim. Mahalle temsilciliğinden çekirdekten yetişip siyasetin içine girdim.

-Siyasetten beklediğiniz hedefleriniz nelerdir?

Herhangi beklentim yok hizmet için varım. Bizim için mikro milliyetçilik yoktur. AKP olarak kırmızıçizgilerimiz vardır. Dinsel milliyetçiliğe hayır, etnik milliyetçiliğe hayır, bölgesel milliyetçiliğe hayırdır. Bizde tek bayrak vatan önemli olan bu millete hizmet edecek insanların siyasette bir yerde olması gerekir. Özellikle geçmişten gelen bir siyasetçi algısı vardır. Siyasetçiler gelir kendi özel menfaatlerini karşılamak için siyaset yapar algısı vardır. AKP bu algıyı yıkmıştır. Biz halkımız için ideallerimiz, vatanımız için siyasetin içindeyiz. Bir partide menfaatleri için görev yapanlara yer verilmemelidir. AKP büyük bir ailedir. Bu partinin içinde, bu tür insanlara müsama gösterilmediği gibi bu tür insanlara parti içinde yer verilmemiştir.

-Bu yoğun iş temposunun içinde ailenize yeteri kadar zaman ayırabiliyor musunuz?

Üsküdar çok büyük bir ilçe 550-600 nüfusu var. Görevim yorucu ancak halka hizmet vermenin mutluluğu tüm yorgunluğumu alıyor. Evet, aileme yeteri kadar zaman ayıramıyorum. Eşim ve çocuklarım bu konuda en büyük yardımcım. Bunu hoş görüyle karşılıyorlar. Bu konuda en büyük yardımcım ailem. Bulunduğum konumda amacım en güzelini yapmaktır. Bunu başarabiliyorsam en güzeli budur. Hedefim bulunduğum konumda halka en iyi, en güzelini sunmaktır.

-Biraz isterseniz siyasetten uzaklaşalım. Trabzonlusunuz. Memlekete özlem duyuyor musunuz?

Doğası, deniziyle, halkıyla, yaylalarıyla muhteşem bir bölgemiz var. Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri. Aktif siyasetin içine girdikten sonra yılda bir ya da birkaç kere Trabzon giderim. Bizim yaylamız, kadırga yaylası, yaylaya gider, memleket hasreti giderir, birazda dinleniriz. Kabirlerimizi ve dost akrabalarımızı ziyaret eder ve görevlerimizi yerine getirmenin huzuruyla döneriz.

-Evinizde Karadeniz ‘i yaşarmısınız. Mutfağınızda Karadeniz yemekleri pişer mi?

Yaşarız. Eşimle aynı köylüyüz. Mutfağımızda olmazsa olmazı karalâhana yemeği pişer siz kuymak biz yağlaç deriz.Mısır çorbası olur.Çocuklarımıza da sevdirdik.O kültürümüz devam ediyor.Olmazsa olmazımızdır.Genelde tatilimizi şenliklere göre ayarlarız .Tabi olmazsa olmazımız kadırga şenlikleridir.Kemençeyi çok severiz.Milli çalgımızdır.Kemençeyi duyunca o tüm Karadenizliler gibi içimiz kıpır kıpır olur.İyi horon bilmesem de ,iyi bir izleyiciyimdir.

 

-Gerçi bir Trabzonluya sorulmaz ama adettendir sorayım. Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

Tabi ki sorulmaz Trabzonsporluyum. Gönülden ve Yürekten. Yeni başkanımız Sayın İbrahim Hacıosmanoğlunun başarılı buluyor ve destekliyorum. Sporu dostluk ve kardeşlik olduğuna inanıyorum. Bu vesile ile tüm spor kulüplerine Başarılı diliyorum!

-Sayın Başkanım Son olarak Üsküdar Halkına bir mesajınız varmı?

Üsküdar 550 bin nüfuslu bir ilçe, birçok tarihi değeri ve medeniyeti üstünde taşıyan bir mozaik. Yapılan işlerin yanında yapılacak çok şey daha var.

Ben diyorum ki, Daha güzel bir Üsküdar, yaşanılır bir Üsküdar için hep birlikte el ele, nice güzelliklere dileğiyle.

-Bize ayırdığınız zaman için teşekkür ediyoruz.

Bende yayın hayatında 1.yılını dolduran gazeteniz Yükselen İstanbul gazetesi ve sizlere başarılar diliyorum.

 

 

 

Etiketler: » » » »
Share
post_views_cquby Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.