logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Metina operasyonunun komuta merkezine bağlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Metina operasyonunun komuta merkezine bağlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın kuzeyinde düzenlenen ‘Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu’ Komuta Merkezi’ne bağlandı. Erdoğan, “Amacımız, güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör varlığını tamamen ortadan kaldırmak. Sığınak-barınak ve mağaraların ateş altına alındığı operasyonda, şu ana kadar çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, dün gece saatlerinde Irak‘ın kuzeyindeki Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Kandil bölgesine yönelik geniş çaplı yeni bir harekat başlattı. Operasyonu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi Ankara’daki Harekat Merkezi’nden yönetiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da terör örgütüne yönelik düzenlenen “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu” Komuta Merkezi’ne bağlandı ve çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

“KÖKÜNÜ KURUTANA KADAR MÜCADELE DEVAM”

Erdoğan mesajında, “Amacımız, güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör varlığını tamamen ortadan kaldırmak ve tehditleri bertaraf etmektir. Ne Türkiye‘nin, ne Irak’ın, ne de Suriye‘nin geleceğinde bölücü terör örgütüne ve teröre asla yer yoktur. Bölgemize kan, gözyaşı ve yıkımdan başka bir şey getirmeyen bu katil sürülerinin kökünü kurutana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Erdoğan mesajının devamında şu ifadelerini kullandı:

“Operasyonlarda azami oranda yerli ve milli savunma sanayii ürünlerimizin kullanılması ayrı bir iftihar vesilesidir. Terörün kökünü kazımakta ve vatandaşlarımızı terör belasından tamamen kurtarmakta kararlıyız. Sığınak-barınak ve mağaraların ateş altına alındığı operasyonda, şu ana kadar çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışıyla yürütülen bu mücadelede kahraman Mehmetçiğimizin karşısında dayanabilecek hiçbir güç tanımıyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı şekilde icra edilen bu harekat, bölgede barış ve huzurun tesis edilmesine önemli katkılar sağlayacaktır”

ÖZEL KUVVETLER METİNA’YA HELİKOPTERLE İNDİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak’ta Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Kandil’i havadan ve karadan vururken kara harekatı da yürütülüyor. Özel Kuvvetlerin de Metina bölgesine helikopterlerle indirildiği operasyona Atak helikopterleri ve SİHA’lar destek veriyor. Ayrıca 5 bine yakın asker operasyona dahil edildi ve. Operasyona mayın arama tarama ekipleri ve köpekler de katıldı.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Metina operasyonunun komuta merkezine bağlandı

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.