Yükselen İstanbul Gazetesi

Fed’in Faiz Kararı Öncesi Dolar 6,12 Seviyesinde Hareket Ediyor

ABD Merkez Bankası’nın bu akşam TSİ 21.00’de açıklayacağı faiz kararı beklenirken güne 6,16 TL’den başlayan dolar, şu sıralarda 6,12 seviyesinde işlem görüyor. Fed’in bu akşam faizi arttırması bekleniyor. Dolar, dün akşam saatlerinde gelen Arjantin Merkez Bankası Başkanı’nın istifa ettiği haberiyle 6.22 TL seviyelerine çıkmıştı. FED’İN FAİZİ ARTTIRMASI BEKLENİYOR Işık FX Genel Müdürü Veli Kocatürk Bloomberg […]

Fed’in Faiz Kararı Öncesi Dolar 6,12 Seviyesinde Hareket Ediyor
26 Eylül 2018 - 11:43 'de eklendi.

ABD Merkez Bankası’nın bu akşam TSİ 21.00’de açıklayacağı faiz kararı beklenirken güne 6,16 TL’den başlayan dolar, şu sıralarda 6,12 seviyesinde işlem görüyor. Fed’in bu akşam faizi arttırması bekleniyor. Dolar, dün akşam saatlerinde gelen Arjantin Merkez Bankası Başkanı’nın istifa ettiği haberiyle 6.22 TL seviyelerine çıkmıştı.

FED’İN FAİZİ ARTTIRMASI BEKLENİYOR

Işık FX Genel Müdürü Veli Kocatürk Bloomberg HT’ye Fed’in faiz artışının neredeyse kesin olduğunu, Aralık ayı beklentisine dair açıklamaların önemli olacağını söyledi.

Kocatürk “2019 yılı enflasyon ve büyüme beklentileri de bizim için oldukça önemli. Çin’e uygulanan yaptırımlarla ABD büyümesinde negatif etki görebiliriz ama Fed büyüme rakamlarını yukarı çekerse dolarda pozitif hareketlenme görebiliriz.” ifadesini kullandı.

BRUNSON AÇIKLAMASI DOLARI DÜŞÜRMÜŞTÜ

Pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “Rahip Brunson bu ay serbest bırakılabilir.” açıklaması sonrası 6.05 seviyesine kadar gerileyen dolar dün güne 6.16 TL seviyesinden başlamış ve gün içinde 6.07 ile 6.16 arasında dalgalanmıştı.

Rahip Brunson

ARJANTİN ETKİSİ

Akşam saatlerinde gelen Arjantin Merkez Bankası Başkanı Luis Caputo’nun istifa ettiği haberinin ardından dolar yüzde 1’in üzerinde yükselerek 6.22’lere tırmanmıştı Arjantin pesosu dolara karşı yüzde 4’ün üzerinde değer kaybederken peso’yu Türk Lirası izlemişti.

Arjantin Merkez Bankası Başkanı Luis Caputo

YEP’İN ETKİSİ

Geçen hafta perşembe günü açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) öncesi 6.20 civarında olan dolar/TL, sunum ile , birlikte 6,13-6,38 bandında her iki yönlü sert dalgalanmıştı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER