logo

20 Nisan 2021

Hayaletler ve perilerin dokuduğu söyleniyordu! Dünyada kimsenin nasıl üretileceğini bilmediği tarihi kumaş: Dakka muslini

Avrupa’da 18’inci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan bir moda akımı, uluslararası bir skandala neden olmuş, hatta aristokrat sınıf, kamusal alanda çıplak dolaşmakla dahi suçlanmıştı. Skandala neden olan, dönemin en değerli kumaşı olarak bilinen tarihi Dakka musliniydi. Bu eşsiz kumaşla ilgili öyle söylentiler vardı ki, müslinlerin hayaletlerin ve perilerin dokuduğu söyleniyordu.

 

1
Bangladeş’in başkenti olan Dakka’dan ithal edilen bu şeffaf kumaş, 16 adımda ve büyük bir incelikle, yalnızca kutsal Meghna Nehri kıyılarında bulunabilen bir pamuk bitkisinden üretiliyordu.
2
Antik Yunan tanrıçalarının heykellerinde de kullanılan kumaşın dünya çapında alıcısı çoktu. Dünyanın dört bir yanındaki imparatorlar kadar, bölgede hüküm sürmüş Babür İmparatorluğu’nun soylu ailelerinin de nesiller boyu kendilerine layık göreceği kadar değerliydi.
3
Kumaşın bazı türleri, “rüzgar kadar” hafif ve yumuşak diye niteleniyordu.Altın çağını Babür İmparatorluğu Dönemi’nde yaşayan kumaş 18. yüzyıl Avrupası’nı etkilemiş, bu dönemde Osmanlı’nın yanında İran, Irak ve Orta Doğu’daki pek çok ülke ile muslin ticareti de hız kazanmıştı. 

 

4
Geleneksel Hint kıyafetleri olan sariler ve jamaların yapımında kullanıldığı gibi, İngiliz aristokrasisinin de gözdesiydi. Aristokrat kadınların kapılardan zor sığan geniş etekli kıyafetlerinin modası geçmiş, iç çamaşırlarını andıran tarza sahip, tepeden tırnağa dümdüz inen uzun ve ince muslin kumaştan elbiseler moda olmuştu.
5
İç gösterecek kadar şeffaf olması nedeniyle kumaş, 19. yüzyıl İngiltere’sinin hiciv örneklerine de konu olmuştu. Örneğin, kadınların kalçaları, göğüs uçları, hatta kasıklarındaki tüylerinin dahi parlak muslin elbiselerinin altından rahatlıkla görüldüğü resmedilmişti. Çağın en pahalı kumaşı Dakka muslini her şeye rağmen çok ünlüydü- en azından parası yetenler için. Hayranları arasında Fransa Kraliçesi Marie Antoinette de vardı, ünlü İngiliz yazar Jane Austen da.
6
Aydınlanma Çağı Avrupası’nda fırtınalar estirmesi ile ortadan kaybolması ise bir oldu.Dakka muslini, 20’nci yüzyılın başlarında kayıplara karışmıştı bile. Günümüzde hayatta kalan birkaç örneği ise yalnızca müzelerde ve özel koleksiyonlarda güvenli bir şekilde muhafaza ediliyor.
7
Üretiminde kullanılan pamuk bitkisinin nesli tükendiği gibi, oldukça karmaşık olan üretim tekniği de unutulmuş durumda.
8
Bu eşsiz kumaş, dünyanın en büyük deltası Ganj’da uzanan Meghna Nehri kıyılarında yetişen bitkilerden üretiliyor. Bulunduğu topraklarda “Phuti karpas” olarak da bilinen (Latince adı Gossypium Arboreum Var. Neglecta) bu bitkiler yetiştikleri zaman yılda yalnızca iki kez, tek bir çiçek veriyor.
9
Günümüzde dünyada üretilen pamuğun yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan ve Orta Amerika’da görülen türevi Gossypium hirsutum’dan farklı olarak, bu bitkiden üretilen iplikler kısaydı ve kolayca yıpranıyordu. Lifler büküldüklerinde daha kolay kırıldığı için endüstriyel makinelerle ucuz pamuktan kumaş üretimi yapmayı zorlaştırıyordu. 

 

10
Dakka yakınlarındaki bir köyün sakinleri, bu serseri ipliklerle başa çıkmak için yıllar içinde 16 adımdan oluşan bir teknik geliştirdi. Ustalık gerektiren bu teknik genç, yaşlı, kadın, erkek, ortak çabanın bir ürünüydü. Bu bodur ipliklerin eğrilmesi için bir grup genç kadın nemin en fazla olduğu sabahın erken saatleri ve öğlenleri, kayıklara binip çalışıyordu. Son aşama olan dokuma ise, aylar sürüyordu.
11
Geometrik çiçek tasvirleri doğrudan kumaşa işleniyordu. Sonuç, binlerce ipeksi yapıda iplikten oluşan, özenle ve ayrıntıyla işlenmiş bir sanat eseriydi. Batı’da Dakka kumaşının gerçekten insan eliyle üretildiğine inanmayanlar dahi vardı. Hafifliği ve yumuşaklığı nedeniyle Muslinleri periler hatta hayaletlerin dokuduğu söylentileri dolaşıyordu.
12
İkinci bir şans olabilir mi?
İkinci bir şans olabilir mi?
Bangladeş doğumlu Saiful Islam ve ekibi, projeleri kapsamında bu kumaşı yaşama döndürmek için hem üretildiği yerlerde hem de Avrupa’da az sayıda örneklerinin saklandığı müzelerde incelemeler yürüttü. Ekip, Bengal Muslin adıyla bir ortak girişim başlattı. İlk iş uygun pamuk bitkisi bulmaktı. Bitkinin DNA’sının inceleyen ekip, Bangladeş’e giderek Phuti Karpas’ın atası olabileceği ve orijinal bitki ile yüzde 70 eşleşen bir bitkiyi buldu; Dakka’nın 30 km kuzeyinde, Meghna Nehri’nin ortasında küçük bir adada yetiştirmeye çalıştı.2015’te tohumlarla yapılan ilk testler sonuç verdi, aynı yıl bir miktar pamuk hasat edildi. Hint dokumacılar ile işbirliği yapan ekip standart pamuk ile Phuti Karpas’ın melezi olan, gerçek Dakka muslinine yakın bir kumaş üretmeye çalıştı.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.