Yükselen İstanbul Gazetesi

Kars’ta, Kuduz Tilki Köpeğe Saldırdı, Köy Karantinaya Alındı

Kars’ın merkez Çerme Köyü’nde, tilki tarafından ısırılan köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesinin ardından köy 3 ay karantinaya alındı. Kars’ın merkez Çerme köyü, tilki tarafından ısırılan köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesinin ardından 3 ay karantinaya alındı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri köpekten bulaşan kuduz nedeniyle telef olan 4 büyükbaş havyanı gömdü. Alınan numuneler laboratuara gönderildi. Hayvanlarında […]

Kars’ta, Kuduz Tilki Köpeğe Saldırdı, Köy Karantinaya Alındı
31 Temmuz 2018 - 9:47 'de eklendi.

Kars’ın merkez Çerme Köyü’nde, tilki tarafından ısırılan köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesinin ardından köy 3 ay karantinaya alındı.

Kars'ta, Kuduz Tilki Köpeğe Saldırdı, Köy Karantinaya Alındı, System.String[]

Kars’ın merkez Çerme köyü, tilki tarafından ısırılan köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesinin ardından 3 ay karantinaya alındı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri köpekten bulaşan kuduz nedeniyle telef olan 4 büyükbaş havyanı gömdü. Alınan numuneler laboratuara gönderildi. Hayvanlarında kuduz görülen aile Kars Harakani Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

TİLKİ KÖPEĞE SALDIRDI, KÖPEKLER İNEKLERE SALDIRDI

Yaklaşık 1 ay önce birkaç tilki köyün içine girerek Ercan Özkesemen’e ait köpeğe saldırdı. Olaydan 5 gün sonra köpekler de ineklere saldırdı ve yedi gün sonra ineklerde problem oldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri köye giderek yaptıkları incelemede kuduz görünümü tespit etti.

HAYVANLAR BİR AHIRDA KARANTİNAYA ALINDI

Hayvanlar başka bir ahırda karantinaya alındı. Bir süre gözlem altında tutulduktan 10 gün sonra bir inek öldü. Ölen ineğin kafası Erzurum Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Sonuç kuduz olarak gelince kuduz şüphesi olan hayvanlarla birlikte 4 büyükbaş itlaf edildi. Vatandaşın diğer hayvanlarla birlikte köydeki kedi ve köpeklerin tamamı aşılandı.

“TARIM MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ İNEKLERİ VE KÖPEĞİ GÖMDÜ”

Sağlık müdürlüğü ekipleri hastalık çıkan aileyi aşılama programına aldı. Çedrme Köyü Muhtarı Filit Ataysınlar, 1 ay önce bu vakanın yaşandığını söyleyerek, “Tilkiler hiç görülmediği gibi köpeğe saldırmış. Tilki ısırdığı köpeğe kuduzu bulaştırmış. Köpek de inekleri ağzından ısırmış. Böylece kuduz yayılmış ve 4 inek telef oldu. Bunun üzerine tarım müdürlüğü ekipleri gelerek inekleri ve köpeği gömdüler” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER