logo

Korona geçiren kadınların ‘çürümüş soğan’, erkeklerin ise ‘yanık lastik’ kokusu aldığı belirlendi

Korona geçiren kadınların ‘çürümüş soğan’, erkeklerin ise ‘yanık lastik’ kokusu aldığı belirlendi

Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, korona geçiren hastaların yaşadığı koku kaybı kalıcı değil, ancak hastalık tarihinden sonraki 6 ayın ardından hastaların farklı kokular aldığı belirlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan uzman, “Kadınlar 71, erkekler ise 87 gün sonra koku alma yetilerini tekrar kazanıyor. Ancak erkekler yanık lastik, kadınlar ise çürümüş soğan kokusu alıyor. Bu, literatürde olan bir koku bozukluğu, tedaviye yönlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Koronovirüs belirtileri arasında koku kaybı ilk sıralarda yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Altaş, Dr. Murat Duyan ve aralarında uzman hekimlerin de bulunduğu ekiple gerçekleştirilen araştırmada, Kovid-19 geçirenlerde koku kaybının kalıcı olmadığı, ancak hastalık tarihinden sonraki 6 ayın ardından, kokuları farklı algılama olasılığının daha fazla olduğu gerçeğini ortaya koydu. Araştırmada Kovid-19 geçiren hastaların koku yetilerini tekrar kazandıkları, ancak erkeklerin algıladığı kokunun yanık lastik, kadınların algıladığının ise çürümüş soğan kokusuna benzediği ortaya çıktı.

TIP DİLİNDE ADI ‘ANOZMİ’

Dr. Murat Duyan, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının en önemli semptomlarından birinin koku kaybı olduğunu belirterek, “Tıp dilinde ‘anozmi’ olarak adlandırılan bu durum, birçok araştırmaya da konu oldu” dedi. Dr. Duyan, “Koku algı bozukluğu saptadığımız hastalarımızı klinik çalışma olarak uluslararası bir tıp dergisine gönderdik. Çalışmamız yayımlandı. Kovid-19 ile enfekte olduktan sonra total koku kaybı olan anozmi gelişebiliyor. Erkek hastalar, total koku kaybı olduktan 87 gün sonra koku almaya başlıyor. Burada ilginç olan aldığı tüm kokuların yanmış lastik kokusunu anımsattığını ifade etmesi. Kadın hastamız ise koku kaybından yaklaşık 72 gün sonra koku almaya başladı. Fakat aldığı kokuların çürümüş soğan kokusunu anımsattığını ifade etti” dedi.

Korona geçiren kadınların 'çürümüş soğan', erkeklerin ise 'yanık lastik' kokusu aldığı belirlendi

“5-6 AY GEÇMESİNE RAĞMEN DEVAM EDİYOR”

Kovid-19’a yakalanan bu hastalarla ilgili nörolojik, psikiyatrik ve kulak burun boğaz (KBB) muayeneleri sonrası koku alma bozukluğu olan ‘parozmi’ tanısı konulduğunu ifade eden Dr. Murat Duyan, “Yaklaşık 5-6 ay geçmesine rağmen koku alma bozukluğu halen hastalarımızda devam etmektedir. Hastalarımızı koku alma fonksiyon kaybı nedeniyle KBB bölümündeki hekim arkadaşlarımıza koku eğitimi almak üzere yönlendirdik” dedi.

TEDAVİYE YÖNLENDİRİLİYORLAR

Anozminin, hasta Kovid-19’dan kurtulduktan sonra birkaç hafta devam ettiğini aktaran Dr. Murat Duyan, “Ancak geç dönemde ortaya çıkan parozmi (var olan kokuların farklı algılanması) döneminin ne kadar sürdüğü konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Raporumuz ışığında koku bozukluğu olan Kovid-19 hastalarının geç dönemde ortaya çıkabilecek semptomları olabileceğinden takip edilmesini öneriyoruz. Parozmi tespit edilirse koku eğitimi için kulak burun boğaz uzmanlarına yönlendirilmelidir” dedi.

Korona geçiren kadınların 'çürümüş soğan', erkeklerin ise 'yanık lastik' kokusu aldığı belirlendi

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.